Az európai uniós szabályozás elvárása, hogy a gazdasági élet szereplői nyomon kövessék saját működési körükben az uniós jogsértéseket. Ennek oka, hogy a vállalkozások munkavállalói vagy azok partnerei értesülnek először a közérdeket érintő, az uniós jog megsértéséből eredő veszélyekről vagy sérelemről. Azok, akik először értesülnek ilyen jogsértésekről, kulcsszerepet játszanak a jogsértések feltárásában és megelőzésében. A visszaélést bejelentő személyeket ugyanakkor a megtorlástól való félelem gyakran eltántorítja attól, hogy hangot adjanak értesüléseiknek. Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1937 számú irányelve (a továbbiakban: Irányelv) az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről elvárja a tagállamoktól, hogy a visszaélések bejelentésének megfelelő keretet, és a bejelentőknek megfelelő védelmet biztosítsanak. A visszaélés-bejelentési felületet az Irányelvnek, és a Magyarországon irányadó jogszabályoknak, különösen a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvénynek való megfelelés érdekében működtetjük.
Elsősorban a Präzi-Hungaria Kft. jelenlegi és volt munkavállalói, tulajdonosai, ügyvezető és ügyviteli személyzete, illetve szerződéses partnerei tehetnek bejelentést a felületen.
Bejelentés bármilyen jogszabály vagy a Társaságunk által megállapított magatartási szabály megsértése esetén tehető.
Bejelentés az online bejelentő felület kitöltésével és szóban tehető. A bejelentések kivizsgálása és a bejelentővel történő kommunikáció, egyeztetés – amennyiben szükséges – nem a felületen keresztül történik, hanem a bejelentő által megadott elérhetőségeken.
A bejelentésben foglaltakat a körülmények által lehetővé tett legrövidebb időn belül, de legfeljebb a bejelentés beérkezésétől számított harminc napon belül kivizsgálja Társaságunk. A bejelentő a bejelentést követően azonnal visszajelzést kap arról, hogy a bejelentését fogadtuk. Ezt a bejelentéskor kapott azonosító felhasználásával a bejelentő a Visszaélés-bejelentő felületen tudja ellenőrizni. Az ügy kivizsgálása esetén a Társaságunknál erre irányadó belső szabályzat rendelkezései szerint járunk el. A kivizsgálás együtt jár esetlegesen a bejelentő meghallgatásával, egyéb személyek megkeresésével és meghallgatásával, dokumentumok vizsgálatával, illetve szakértők bevonásával. A fenti határidőt különösen indokolt esetben, a bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett lehet meghosszabbítani. A bejelentőt ebben az esetben a kivizsgálás várható időpontjáról és a kivizsgálás meghosszabbítása indokairól tájékoztatjuk. A bejelentés kivizsgálásának és a bejelentő tájékoztatásának határideje a meghosszabbítás esetén sem haladhatja meg a három hónapot. Társaságunk a bejelentés kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről a bejelentőt tájékoztatja.
A jóhiszemű bejelentőt nem érheti megtorlás a bejelentés miatt, így különösen nem szüntethető meg ezen okból a munkaviszonya, nem adható negatív teljesítményértékelés a részére, nem érhető kényszer, megfélemlítés, zaklatás. Ugyanakkor a rosszhiszemű bejelentések jogi következményeket vonhatnak maguk után. A rosszhiszemű bejelentés személyiségi jogi jogsértést, károkozást, vagy akár bűncselekményt is megvalósíthat.